Novice

Z objavo DIVINIH novic opozarjamo na javne predstavitve, razstave, projekcije, publikacije pri nas in na mednarodnih prizoriščih, pri katerih sodeluje Postaja DIVA in video umetnice in umetniki, ki so svoja dela vključili v naš arhiv. Predstavljamo tudi tiste dogodke, ki jih organizira Postaja DIVA (SCCA-Ljubljana), da bi razširjali poznavanje video umetnosti v lokalnem in mednarodnem prostoru.


Po konferenci Revisiting Heritage v Narodnem muzeju v Varšavi je izšla obsežna knjiga z dokumentacijo istoimenskega mednarodnega projekta. V njej so tudi prispevki s konference, med njimi besedilo Barbare Borčić z naslovom DIVA Station and Artists' Archivesv katerem se je osredotočila na dve video praksi iz arhiva: deli Mihe Vipotnika iz sedemdesetih let in skupine Laibach / Marijana Osole ̶  Maxa iz osemdesetih let.
 

Tudi letos smo se s Postajo DIVA / SCCA-Ljubljana pridružili dvem večjim dogodkom: festivalu animiranega filma Animateka z deli Ester Ivakič v Projektni sobi SCCA in Noči kratkih filmov v Slovenski kinoteki z video programom Beleženja stvarnosti – subjektivizacija objektivnega, ki ga je pripravil Toni Poljanec.

V okviru festivala animiranega filma Animateka smo gostili mlado umetnico Ester Ivakič, ki je v instalaciji z naslovom Kraguljčkova pesem, predstavila svoje delo z animiranimi filmi in pokazala tri nove filmčke in nekaj taktilnih objektov. Veliko mladega občinstva v Projektni sobi SCCA nas je prijetno presenetilo in razveselilo. Vzpostavili so nenavadno sceno gledanja in druženja. več 

V okviru Noči kratkih filmov, ki že tradicionalno poteks v Slovenski kinoteki pa smo pred radovednim mladim občinstvom zavrteli program z naslovom Beleženja stvarnosti – subjektivizacija objektivnega, ki ga je pripravil Toni Poljanec in v pogovoru spet spregovorili o razmerju med filmom in videom. več 

Letos je SCCA-Ljubljana že tretje leto obeležil Svetovni dan avdiovizualne dediščine – 27. oktober. Veseli smo, da so se nam letos pridružili tudi Slovenska kinoteka, Mesto žensk in Galerija Škuc. Dvojni program Video zgodovina, spomini in naključja, ki ga je za to priložnost pripravil Slavko Kačunko, je bil prikaz video prakse Marcela Odenbacha – uveljavljenega nemškega videasta – z enourno projekcijo in predstavitev teorije z dvema antologijama ženskega kritiškega pisanja o videoumetnosti (Theorien der Videokunst). več

Postaja DIVA/SCCA-Ljubljana smo že tretjič sodelovali z mednarodnim festivalom kratkega filma FeKK. Tokrat z omizjem Produkcija umetnih svetov (22. avgust 2018) o VR in 360° filmih in virtualni resničnosti, obiskovalci pa smo si lahko tudi nadeli očala in podoživeli kakšen VR film.     Z razstavo Poezija potrebuje ogledalo v Galeriji Vodnikove domačije (30.8.–23. 9. 2018) smo se posvetili videopoeziji. Kurator Dušan Dovč je izbral dela razširjene poetične izkušnje.

Na nekatere novosti v našem arhivu smo še posebej ponosni. To so digitalna dela, ki se gibljejo v medprostoru med kratkim/avtorskim filmom in umetniškim/eksperimentalnim videom. Zadrega, kdaj govoriti o videu in kdaj o kratkem filmu, se zdi mlajšim generacijam nepotrebna, za Postajo DIVA pa je to ena od nosilnih tematik zadnjih let. Na DIVI smo tako objavili že več tovrstnih digitalnih del zlasti mlajše generacije, denimo Coffee Urške Djukić, Putevi Petra Cerovška in Insider Tonija Poljanca.

Maja in junija je Postaja DIVA veliko potovala in v različnih formatih gostovala v treh evropskih mestih: v Celju na razstavi Zavihajmo rokave! v Likovnem salonu Celje, v Zagrebu na projekciji izbora Svet te je dolžan živeti II v okviru programa Klubvizija v Multimedijskem centru, v Varšavi pa na konferenci Revisiting Heritage v Narodnem muzeju. 

9. maja praznujemo Dan zmage nad fašizmom, vsako leto bolj aktualno temo. Pobrskali smo po arhivu DIVA in pod ključnimi besedami nacizem, odpor, vojna, diskriminacija našli veliko del. Naš izbor: Mirko Simić, Anti Nazy Mix (199); Evelin Stermitz, Koncentracijsko taborišče Ljubelj (2004); Marko A. Kovačič, No More Heroes Anymore (1992).


Ob svetovnem dnevu knjige, 23. aprilu, lahko berete tudi drugače – v gibljivih slikah. Na SCCA in s pomočjo video arhiva smo že pripravljali razstave, ki povezujejo knjigo in video oz. likovno umetnost. Tudi v arhivu Postaja DIVA lahko najdete video dela, ki tematizirajo branje, knjige, literature. Naš izbor: Ksenija Čerče, padec... (2005-2008), Amir Muratović, Iz življenja knjig (2010/2011) in Dejan Habicht, 12 dolgočasnih pesmi (2013).

Tole je Divina stota novica! Postaja DIVA je ponosna na svojo nominacijo za nagrado Europa Nostra Awards 2018, ki je evropska nagrada za kulturno dediščino. Iz Slovenije so bile namreč vse skupaj štiri nominacije, v naši kategoriji "Dedicated Service by Individuals or Organisations" samo mi. Nominirala nas je Slovenska kinoteka, ki v našem delu in programu vidi velik potencial, saj kulturno dediščino povezujemo s sodobno umetnostjo. To je tudi edina kategorija, v kateri nominacijo predlaga tretja oseba, ne pa nosilec projekta. Žal tokrat nismo med nagrajenci, vredno pa je poskusiti večkrat, kar je običajna praksa pri tako pomembni evropski nagradi. Kdo so letošnji nagrajenci, bo razglašeno junija na srečanju European Cultural Heritage Summit v Berlinu (18.-24. junij 2018). več

Ob letošnjem prazniku vseh žensk sveta smo pobrskali po video delih v našem arhivu DIVA. Iskali smo po ključnih besedah: aktivizem, človekove pravice, družbeni spol, emancipacija, feminizem, odpor, želja… in našli veliko del. Zadetke najdete lahko sami, mi pa smo izbrali tri performanse umetnic za rubriko FOKUS: Maja Slavec, Woman Beauty Power Less, (2008), Martina Bastarda, Mateja Ocepek, Nataša Skušek, Pissing (2002), Ana Čigon, Drage dame, hvala (2011).

Zapri Prijavi se kot član
 
Uporabniško ime
Geslo
Remember me