Novice

Z objavo DIVINIH novic opozarjamo na javne predstavitve, razstave, projekcije, publikacije pri nas in na mednarodnih prizoriščih, pri katerih sodeluje Postaja DIVA in video umetnice in umetniki, ki so svoja dela vključili v naš arhiv. Predstavljamo tudi tiste dogodke, ki jih organizira Postaja DIVA (SCCA-Ljubljana), da bi razširjali poznavanje video umetnosti v lokalnem in mednarodnem prostoru.

Postaja DIVA/SCCA-Ljubljana sodeluje v evropskem partnerskem projektu Not Yet Written Stories / Zgodbe, ki še niso napisane, ki bo na podlagi raziskave, izobraževalnih delavnic in razstave vzpostavil arhive spregledanih umetnic, dostopne v skupnem spletnem repozitoriju. SCCA izbor umetnic je usmerjen v različne generacije: Ana Nuša Dragan, Zemira Alajbegović in Ema Kugler − ključne umetnice, ki so delovale/delujejo na področju akcije/performansa, filma in video umetnosti.

Na drugem večernem dogodku v sklopu programa VideoDvorišče na notranjem dvorišču Galerije Škuc smo predstavili kuriran izbor iz novih pridobitev Postaje DIVA. Vesna Bukovec in Peter Cerovšek sta izbrala dela U. Berlot, S. Bezovšek, P. Cerovška, N. Grum, M. Jermana, Lealudvik, E. Memona, N. Novaka, P L A T E AU R E S I D U E in Small but dangers. Občinstvo je bilo številno in aktivno pri pogovorih z umetnicami in umetniki.

S programom »Dobrodošli na 8 minutni jesenski piknik v preteklosti«, ki sta ga pripravila B. Borčić in P. Cerovšek, smo otvorili novo programsko prizorišče v Ljubljani – VideoDvorišče v atriju Galerije Škuc. Zelo prijetno, sedeži so udobni in lahko se tudi kadi in kaj popije! Program je bil dobro sprejet, sledil je pogovor z navzoči avtoricami in avtorji: M. Prelog, K. Kokalj, N. Korda in M. Kovačič.

DIVA se je med pandemijo pridružila spletnim pobudam kulturnih programov in pripravljala spletne dogodke. Hkrati je seveda spletni arhiv DIVA ves čas odprt za gledanje in raziskovanje. Ponosni smo, da smo v tem času pridobili tudi številna nova video dela. Dopolnili smo nabor del umetnic in umetnikov: E. Memon, Z. Lenardič, M. Vipotnik, U. Berlot, P. Cerovšek in N. Prosenc Stearns, ki nam je poslala tudi svoj najnovejši video, odziv na trenutno pandemijo v Los Angelesu. V arhiv pa smo z veseljem vključili dela tistih, ki so v arhivu novi avtorji: A. Medved, S. Bezovšek, K. Kokalj, M.Jerman in Tandem P L A T E AU R E S I D U E. 

Pridružujemo se spletnim pobudam kulturnih programov, ki v teh dneh poskušajo olajšati našo vztrajnost ostajanja doma, tako da odpirajo svoje arhive in pripravljajo spletne dogodke. Postaja DIVA prikazuje programe na spletu in na FB opozarja na posamična video dela. Po programu V pričakovanju prihodnosti kuratorke Anite Budimir in spletni projekciji nadaljevanja retrospektive Mihe Vipotnika je Lara Plavčak pripravila izbor Ostani doma, DIVA.

Po uspešni otvoritvi, razstavi in drugem večeru, smo 3. marca lahko še nadaljevali s prikazom filmskega/video opusa Mihe Vipotnika. Marčevski program so sestavljali štirje videi/filmi iz let od 1988 do 2015. Vsi se tako ali drugače lotevajo tematike osebnega in družbenega nadzora, atmosfere politične nestabilnosti in vojaških intervencij. Program je s predavanjem uvedla Nika Grabar, dobra poznavalka Vipotnikovega opusa.

Za nami je uspešna otvoritev programa in razstave Mihe Vipotnika, pionirja eksperimentalne videoumetnosti in večmedijske prakse. Prikaz njegovega filmskega/video opusa z naslovom Obrazi analognega / Kvantizacija rdeče bo potekal še enkrat mesečno vse do junija.

Razstava Transgresija je kmalu po novem letu naselila vhodni avli Kino Šiška v pritličju in prvem nadstropju (10.–28. 1. 2020). Skupinska razstava video del iz arhiva Postaja DIVA je predstavila deset videodel iz let od 1985 do 2019. Kurirala sta jo Vesna Bukovec in Peter Cerovšek in njuna postavitev je bila kljub zahtevnim velikim prostorom zelo uspešna. (foto: Kaja Brezočnik)

S filmskim/video programom smo sodelovali na mednarodnem festivalu Alternative Film/Video v Beogradu. Program »Dobrodošli na 8 minutni jesenski piknik v preteklosti«, ki sta ga pripravila Barbara Borčić in Peter Cerovšek, je bil dobro sprejet, zanimanje za filme je bilo veliko. Udeležili smo se tudi pogovora na letošnjo temo »Velika pospešitev«.

Naš program obsega osem del osmih umetnikov, ki obravnavajo okoljsko tematiko v različnih razsežnostih in z različnimi umetniškimi pristopi, od devetdesetih let do danes: Davorin Marc, Andrej Lupinc - Lupo, Sašo Sedlaček, Neven Korda, Marko Kovačič, Ratneek (Maja Prelog & Blaž Murn), Kristina Kokalj, Zmago Lenárdič.

Gre za beograjski festival z dolgo zgodovino, ki poteka že od osemdesetih let 20. stoletja v Akademskem filmskem centru v Novem Beogradu. Letošnja edicija z motom "Velika pospešitev" je prikazala bogat filmski program. Projekcije so bile vse dni na vsaki dve uri. Poleg tekmovalnega programa, ki sta ga tokrat kurirala Isidora Ilić in Boško Prostran (doplgenger), je bilo prikazanih več kuratorskih izborov, ki so jim sledili pogovori z avtorji. Poseben fokus je bil na pionirki video umetnosti Rose Lowder. Postavljeni sta bili tudi razstavi Ivana Petrovića in Skupine Fokus. Med filmskimi delavnicami pa je bila zanimiva zlasti zadnja, ki jo je vodil Steve Cossman, vodja newyorškega festivala in organizacije Mono No Aware. VEČ

Postaja DIVA / SCCA-Ljubljana vsako leto v Slovenski kinoteki obeleži Svetovni dan avdiovizualne dediščine in s tem opozarjamo na pomen AV arhivov in predstavimo primere dobre prakse iz mednarodnega prostora. Letos je bil to n.b.k. Video-Forum iz Berlina, direktorica Kathrin Becker pa je pripravila Od najdenih posnetkov do ponovne uprizoritve, enourni program šestih videodel, ki vsak na svoj način naslavljajo različne vidike AV dediščine in njene apropriacije. več

Zapri Prijavi se kot član
 
Uporabniško ime
Geslo
Remember me